Když vzduchotechnika ohrožuje obyvatele celého domu

Vzduchotechnika bývá běžnou součástí vybavení bytových domů v panelových sídlištích a slouží k odvádění horkého vzduchu a výparů z kuchyní, toalet či koupelen. Je to zdánlivě mrtvá soustava plechových potrubí, která nikdy nikoho nemůže ohrozit. V zásadě by to byla pravda, kdyby do hry nevstupoval docela obyčejný prach a některé organické nečistoty, které jsou rozptýlené v ovzduší, zejména tuk, který se v domácnostech vyskytuje běžně v průběhu přípravy pokrmů.

kuchyňská digestoř

Kdybychom žili v bezprašném a naprosto sterilním prostředí, mohli bychom vzduchotechniku ponechat svému životu klidně stovky let a nic zásadního by se nestalo. Zanechme však idealistických úvah a raději se zaměřme na reálný stav věci – na to, co by se mohlo stát, kdybychom čištění rozvodů vzduchotechniky zanedbávali.

Plechové potrubí uvnitř bytových stoupaček je vděčným prostředím, kde se usazuje prach a spolu s ním zejména drobné tukové částečky. Kombinace prachu a tuku, kdy jsou jednotlivé fragmenty velmi drobné a jemné, a kdy jsou navzájem dobře okysličené okolním vzduchem, jsou naprosto dokonalým výbušným elementem. Jestliže se ve vzduchotechnice nashromáždí dostatečně silná vrstva prachu s mastnotou, pak stačí jen malý tepelný impuls k zapálení třaskavé směsi, a váš bytový dům se ocitne v plamenech. Možná se vám to zdá nadnesené a přitažené za vlasy, ale potvrdí vám to i hasičské sbory, které vyjížděly k podobným událostem a zachraňovaly majetek a lidské životy na městských sídlištích.

vzduchotechnika v objektu

Před touto skutečností varují zejména firmy, které se čištěním rozvodů vzduchotechniky taurisplus.cz zabývají již mnoho let. Protože se setkávají s tím, že je vzduchotechnika v panelácích mnohdy zanedbávána a stává se potenciálním zdrojem vážného nebezpečí pro celý objekt. Nač tedy riskovat požár bytu, který vás může připravit doslova os střechu nad hlavou?